RetroHerna – výlet do herní historie

RetroHerna – výlet do herní historie

Projekt RetroHerna vás 29. října vezme na výlet do herní historie. Dvojice nadšenců Vojtěch Straka a David Labský vás seznámí se starými videohrami a s problematikou archivace. Na závěr si budete moci historické herní přístroje také vyzkoušet. Přednáška se uskuteční v rámci cyklu Informatické večery FIT od 18:00 v posluchárně T9:107.

Téma

Počítačové hry jsou tu s námi již padesát let. Přijďte si poslechnout, odkud se hry vzaly a jaké byly jejich první krůčky i bouřlivé dospívání na trhu. Dozvíte se, jaké rozmanité technologie je poháněly, jak se vyvinuly v hity a jak zábavné může být nejen je hrát, ale i zkoumat jejich historii.

Bude pro vás připravena rovněž ukázka ze sbírky historických herních přístrojů, které si po přednášce budete moci vyzkoušet. Procházka mozaikou herní historie bude zakončena vážným tématem archivace, a to včetně problémů, které ji provázejí. Dozvíte se rovněž o dalších organizacích, které usilují o to, aby dokumentace počátků herního vývoje zůstala zachována i pro další generace.

O akci

Vstup je zdarma a bez registrace. Přednáška je určena i pro posluchače bez předchozí znalosti probíraného tématu.

Typ akce
Přednáška
Přednášející
Vojtěch Straka – RetroHerna
David Labský – RetroHerna
29. října 2018, 18:00–19:30
Posluchárna T9:107, Nová budova ČVUT
Thákurova 9, Praha 6
Jazyk
Čeština
Záznam
AVC FIT (přístupný pouze studentům a zaměstnancům ČVUT)

O přednášejících

RetroHerna - logo
Logo Retroherny

Kromě toho, že jsou Vojtěch Straka a David Labský studenty na Fakultě informačních technologií, sdílejí také nadšení pro staré hry. Společně s dalšími kolegy založili spolek Herní historie a projekt RetroHerna. Projekt čítá obsáhlou sbírku herních konzolí a počítačů s více než padesátiletou historií.

Vojtěch Straka

Vojtěch Straka – profileVojtěch „sCZther“ Straka je student bakalářského programu FIT ČVUT a amatérský herní historik. Posledních pět let se aktivně věnuje herní archivaci. V roce 2014 stál na počátku projektu RetroHerna, který plně převzal v roce 2016 jako předseda nově vzniklého spolku Herní historie.

David Labský

David Labský – rofileDavid „Sanqui“ Labský studuje magisterský program FIT ČVUT a rád programuje pro staré konzole. Považuje se za amatérského digitálního archeologa, mimo jiné se zaměřením na rané internetové hry.