Grafové databáze – první oficiální Neo4j Meetup

Datum a čas: 11. listopadu 2013, 18–19:30 hodin
Místo: FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:107
Jazyk: Čeština

90 % všech dat na světě bylo vytvořeno v posledních dvou letech. Značně se také změnila struktura a zvýšila propojenost dat, které lidstvo generuje, zpracovává a ukládá. Důsledkem toho se zrodilo mnoho alternativ k relačním databázím, které se často souhrnně označují termínem NoSQL. Jednou ze čtyř kategorií NoSQL databází jsou tzv. grafové databáze, jejichž popularita v posledních měsících a letech rapidně vzrůstá.

Co jsou to grafové databáze a jaké problémy řeší? Jak se liší od relačních a ostatních NoSQL databází? V čem spočívají jejich výhody a nevýhody? Jaké je jejich reálné využití? Na tyto a další otázky odpoví trojice přednášejících. V úvodu večera představí Michal Bachman populární open-source grafovou databázi Neo4j v kontextu NoSQL, její vlastnosti, výhody a slabiny, datový model a dotazovací jazyk Cypher. Aleš Kropáč se poté podělí o svoje zkušenosti s jejím nasazením při zpracování dat získaných z NLP analýzy textů (propojení klíčových slov, entit a jejich vztahů), analýzy emailové komunikace, základní analýzy sociálních sítí a propojení různých SQL databází. Jan Mittner na závěr pohovoří o tom, jak využívá grafovou databázi nejpopulárnější český web se spolujízdami, Jízdomat.cz, k posilování důvěry mezi uživateli.

Tento informatický večer je zároveň prvním oficiálním českým setkáním uživatelů a příznivců grafových databází.

Stručný životopis přednášejících:

Michal Bachman vystudoval Computing na Imperial College London, pracoval jako softwarový vývojář a konzultant v několika společnostech a nedávno založil v Anglii firmu GraphAware, která se zabývá poradenstvím v oblasti grafových databází.

Aleš Kropáč vystudoval učitelství matematiky a fyziky pro SŠ na MFF UK. Nyní pracuje ve společnosti Menier v Brně jako projektový manažer. Zabývá se projekty zaměřenými na zpracování textů a multimediálních dat.

Jan Mittner vystudoval informatiku na VŠE, kde v současné době působí jako lektor a doktorand. Je spolumajitelem společnosti Vergilio a zakladatelem projektu Jízdomat.cz, který se pyšní 70 tisíci uživateli a 160 tisíci zprostředkovaných spolujízd.

Slajdy:

Záznam:

Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT i ostatních fakult a široké odborné veřejnosti. Vstup je zdarma.

Poslední změna: 31.1.2019, 13:21