Scala: What makes the difference?

Přednáška:   Scala: What makes the difference?
Přednášející:     Vlastimil Menčík, Jakub Janeček, Karel Smutný
Datum a čas: 8. duben 2013, 18–19:30 hodin
Místo:       FIT ČVUT v Praze, Thákurova 9, NB ČVUT, posluchárna T9:107

Záznam přednášky je k dispozici ve videoarchivu na stránkách AVC FIT.

Scala je moderní programovací jazyk, který spojuje světy funkcionálního a objektově orientovaného programování. Vznikl v roce 2001 na EPFL (Lausanne) a dnes jej používají zejména společnosti, jejichž aplikace musí být vysoce škálovatelné, jako Twitter nebo Foursquare. Běhovým prostředím Scaly je JVM, takže Scala aplikace mohou využívat ekosystému vzniklého okolo jazyka Java. Přednáška bude zaměřena především na motivace návrhu jazyka, představí některé jeho výjimečné syntaktické prvky, ale dotkne se také problémů, se kterými se při jeho použití můžete setkat.

Stručné životopisy přednášejících:

Vlastimil Menčík je spoluorganizátorem Czech Scala Enthusiasts a pracuje ve společnosti Etnetera jako Scala Evangelist. Zabývá se především vývojem aplikací, které mají alespoň nějakou část dostupnou z webu. V r. 2008 absolvoval magisterský obor Informatika na MFF UK.

Jakub Janeček je spoluorganizátorem Czech Scala Enthusiasts a pracuje ve společnosti AVAST Software jako Scala/Java programátor. Vyvíjí distribuované backendové aplikace, které jsou podporou antiviru avast!. V r. 2012 absolvoval magisterský obor Softwarové inženýrství na FIT ČVUT.

Karel Smutný je zakladatelem a spoluorganizátorem Czech Scala Enthusiasts. Pracuje jako agilní kouč a pomáhá firmám všech velikostí zefektivnit a zlidštit proces vývoje software. Je propagátorem hnutí Software Craftsmanship. V r. 2006 absolvoval magisterský obor Technická kybernetika na FEL ČVUT a v r. 2007 obor Finance na FFÚ VŠE.

Informatické večery FIT je cyklus přednášek a workshopů určený studentům a pracovníkům FIT ČVUT a ostatních fakult a široké odborné veřejnosti.

Vstup je zdarma.

Poslední změna: 20.1.2014, 13:02