Archiv hlavní stránky

Informatické večery FIT opět i v letním semestru

I v letní semestr pořádáme tradičním cyklus Informatických večerů. V jeho rámci se můžete potkat s mnoha odborníky z praxe z nejrůznějších odvětví IT. Akce je veřejná, zdarma a koná se pravidelně v pondělí od 18:00 v T9:111. V přednášce 23. března bude Tomáš Zvěřina, spolumajitelem a technologický šéfe digitální agentury Multimedia atelier přednášet na téma „Dart, Polymer a Web component revolution“. Zúčastněte se (nejen) této přednášky!
 

Vojtěch Krs vymyslel světově unikátní software na sculpting ve 3D

Naprogramoval jako první na světě software VRClay, v kterém lze jednoduše pomocí brýlí Oculus Rift a ovladačů Razer’s Hydra modelovat v prostoru. Za svou bakalářskou práci „Trojrozměrné modelování ve virtuální realitě" vyhrál Diplomovou práci roku 2014 a získal za ni i ocenění děkana. Od ledna se chystá na magisterské studium na Purdue University v Indianě. Věříme, že o našem absolventovi, Vojtěchovi Krsovi, neslyšíme naposled. Přečtěte si více v článku „Vojtěch Krs: Chtěl jsem zkusit vliv virtuální reality na 3D modelování".
 

Ing. Petr Procházka, Ph.D obdržel Cenu Wernera von Siemense

Ceny Wernera von Siemense byly již po sedmnácté předány na slavnostním večeru v Betlémské kapli. Oceněni byli talentovaní studenti, nadějní mladí vědci i vysokoškolští pedagogové z významných technických a přírodovědných univerzit i akademických institucí z celé České republiky. Třetí místo za nejlepší disertační práci obdržel Ing. Petr Procházka, Ph.D. z FIT ČVUT za práci na téma Natural Language Compression using Byte Codes. Jeho disertační práce se zabývala návrhy efektivní a rychlé komprese přirozeného jazyka. Jedná se o aktuální problém řešený např. v oblasti webových vyhledávačů, které potřebují ukládat enormní množství textu, ve kterém musejí velmi rychle vyhledávat zadaná klíčová slova. Vedoucím oceněné práce byl prof. Ing. Jan Holub, Ph.D. 

Zveme Vás na Večer otevřených dveří FIT ČVUT

Proběhne ve čtvrtek 5. března 2015 od 17:00 až do 21:00. V laboratořích, které pro tento večer otevřeneme, můžete zjistit, jak se bránit útokům na údaje vašich čipových karet a vidět obraz v 8K+ rozlišení. Studenti promluví o sestrojení kvadroptéry a ukážou práci v hardwarové laboratoři nebo vás nechají prozkoumat oblíbenou technologii 3D tisku. V neposlední řadě budete mít možnost objevovat rozvíjející se oblast data mining. Máte tedy na výběr ze širokého spektra informatických disciplín. Pro zájemce je přichystaná v 18:00 a 19:30 přednáška o možnostech a oborech magisterského studia. Více na http://fit.cvut.cz/vod.

FIT pomáhá studentům získat praxi již během studia 

Zveme Vás na setkání studentů a zástupců firem, nazvané Co@FIT (Companies at FIT), jenž se uskuteční ve čtvrtek 26. 2. 2015 odpoledne (15:30-20:00) na naší fakultě. Co@FIT je akce, která má za cíl zprostředkovat studentům kontakt s úspěšnými firmami z oblasti IT, zejména pak s partnerskými firmami fakulty. Můžete se zde dozvědět více o aktuálních projektech firem a o příležitostech podílet se na spolupráci v rámci semestrálních či závěrečných prací, které pro Vás firmy připravily do Portálu spolupráce s průmyslem. Přichystali jsem pro Vás také soutěž o Microsoft Xbox ONE se senzorem Kinect. Více informací naleznete na plakátu akce a nebo FB eventu.

Středoškoláci, soutěžte s FIKSem

FIKS je Fiťácký Informatický Korespondenční Seminář pro studenty středních škol pořádaný FIT ČVUT v Praze. Nabízí ti možnost potrápit se s řešením algoritmických úloh různé obtížnosti, od snadných po zapeklité, na nichž se můžeš leccos nového naučit a také se podstatně zdokonalit. Zároveň můžeš nahlédnout pod pokličku toho, co čeká budoucí studenty FIT ČVUT. Ti nejlepší pak budou mít možnost setkat se s organizátory osobně ve finálovém kole přímo na půdě školy (report ze Soustředění 1. ročníku). Více na fiks.fit.cvut.cz.
 

Studenti FIT vybojovali prvenství v ICT Diplomová práce roku

V 9. ročníku soutěže ICT Diplomová práce roku studenti FIT zabodovali ve dvou ze tří vyhlášených kategorií a v obou z nich dokonce obsadili první místa. Přihlášené práce posoudila odborná porota, která byla složená nejen z vysokoškolských pedagogů, ale také ze zástupců ICT firem a odborníků z praxe. V kategorii Mobilní aplikace, se stal vítězem Tomáš Sýkora, který zaujal porotu svou prací Problematika vývoje herně-výukové aplikace pro předškolní děti. Ve stejné kategorii se dále na 4. - 6. místě umístil Bohuslav Mach se svým projektem „Mobilní platforma pro podporu vykonávání aktivit řízená aktuálním kontextemDruhé zlato pro fakultu získal v kategorii Podnikové informační systémy, ostatní IT práceVojtěch Krs zpracováním tématu „Trojrozměrné modelování ve virtuální realitě autora“. V téže soutěžní kategorii jsme získali také stříbro díky práci Incremental Clustering-Based Compression“ Luboše Krčála.

Den otevřených dveří

Na pátek 30. 1. 2015 si FIT nachystal pro zájemce o studium Den otevřených dveří. Celkem dvakrát během celého programu DOD budete mít možnost navštívit prezentaci, která bude obsahovat vše, co Vás při studiu na FIT čeká (přednášky jsou totožné). Otevřeme také naše laboratoře (3D Print Lab, SAGELab, Data Lab, Hardware Lab), které sídlí ve vedlejší budově A. Informační stánek bude připraven v atriu Nové budovy, kde se zájemci na dalších stráncí dozví, jak zabezpečit údaje na svých čipových kartách, jak se připojit do soutěže FIKS pro středoškoláky, jak se po přijetí ke studiu můžou zapojit svou aktivitou do Portálu spolupráce s průmyslem, vyzkoušet si Google Glass s aplikacemi našeho studenta a mnohé další. Více podrobností na stránce Dne otevřených dveří.

Student FIT skvěle reprezentoval ČR v Cisco Academy

Marek Suchánek, student 3. ročníku bakalářského programu na naší fakultě, se umístil v mezinárodním kole soutěže NetRiders CCNA konané dne 16. 10. 2014 celkově na vynikajícím 7. místě ze 179 účastníků z 54 zemí regionu EMEAR (Evropa, Střední východ, Afrika a Rusko). Ve střední Evropě dokonce pátý. Česká republika se zapojila do soutěže v tomto formátu již v roce 2011 a letošní výsledek překonal umístění z minulých ročníků (18., 16. a 19. místo). Součástí byla teoretická i praktická část pokrývající a místy i přesahující náplň čtyř kurzů Cisco Certified Network Associate, které se také vyučují na naší fakultě.
 
 

Umělá inteligence studentů FIT umí hrát Angry Birds nejlépe

Tým studentů naší fakulty vyhrál soutěž v umělé inteligenci, která se konala pod záštitou mezinárodní konference o umělé inteligenci ECAI2014Cílem soutěže bylo vyvinout inteligentního agenta, který dokáže bez lidské intervence hrát populární hru Angry Birds. Úkolem agenta bylo nahrát co nejvyšší skóre v deseti předem neznámých úrovních obtížnosti, a to navíc v časovém limitu pouhých třiceti minut. Studenti prvního ročníku bakalářského programu Informatika FIT ČVUT v Praze, Radim Špetlík a Karel Rymeš, vyvinuli vítězného agenta pod vedením doktoranda Ing. Tomáše Borovičky v rámci letní školy eClub a Datalab Summer Camp 2014. Tým, který nesl název Datalab Birds, obstál v konkurenci týmů z celého světa, když suveréně vyhrál všechna kola a odnesl si tak titul AIBIRDS CHAMPION 2014. Vítězství je o to cennější, že ostatni týmy byly tvořeny studenty starších studijních ročníků. Soutěž Angry Birds AI Competition 2014 se konala již po třetí, letos v rámci konference European Conference on Artificial Intelligence v Praze. Studenti FIT tak zvítězili v domácím prostředí. Jak hraje Angry Birds tento inteligentní agent našich studentů, se můžete podívat na video v Youtube kanálu Karla Rymeše.
 

Nositel Nobelovy ceny na ČVUT

V rámci programu Honeywell Nobel Initiative přivítá ČVUT ve dnech 4. a 5. listopadu v Nové budově v Dejvicích nositele Nobelovy ceny za fyziku Dr. Roberta W. Wilsona, spoluobjevitele kosmického reliktního záření, důležitého důkazu potvrzujícího teorii velkého třesku. Hlavní veřejná přednáška na téma „Objev vesmírného šumu, který je pozůstatkem velkého třesku“ se uskuteční 4. listopadu od 9.30 hodin v posluchárně Kotěra. Dr. Wilson se zaměří na stav poznání, v jakém se nacházela kosmologie v první polovině 20. století, a popíše své pracovní začátky v Bellových laboratořích, kde od roku 1963 působil. Přednáška bude simultánně tlumočena do češtiny. Během prvního dne návštěvy budou mít zájemci také unikání možnost zúčastnit diskuse s představiteli společnosti Honeywell, začínající od 15.15 hodin v konferenční místnost 112. 

Na 5. listopadu je připraveno kolokvium nazvané Kosmické reliktní záření a současná kosmologie. Své vystoupení uzavře laureát Nobelovy ceny krátkou diskusí o nedávných výsledcích získaných v rámci projektu BICEP2. Během obou dní bude v přízemí Nové budovy ČVUT k vidění interaktivní výstava technologií společnosti Honeywell. Více informací o programech obou dní v letáku akce.

50 let informatiky na ČVUT

Katedra počítačů FEL ve spolupráci s Katedrou počítačové grafiky a interakce FEL a FIT ČVUT, pod záštitou rektora ČVUT prof. Ing. Petra Konvalinky, CSc., pořádají oslavy 50 let katedry počítačů na FEL ČVUT - 50 let informatiky na ČVUTHlavní oslava proběhne v odpoledních hodinách dne 23. října 2014 v historické budově ČVUT FEL na Karlově náměstí. Součástí oslav bude i výstava z historie výpočetní techniky a technologií používaných ve výuce v počátcích výuky informatiky na ČVUT, přehled významných projektů katedry počítačů v minulosti a informace o současných projektech katedry a pracovišť, které z ní vznikly. 
 

Konference GRIFO 2014 

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze organizuje letošní setkání zástupců fakult se zaměřením na oblast informačních a komunikačních technologií technických vysokých škol a univerzit v ČR a SR. Akce se koná v konferenčním centru Akademie věd ČR na zámku v Liblicích ve dnech 20. a 21. října 2014. Podrobnosti a registrace na GRIFO 2014.

 

 

Informatické večery FIT

I tento akademický rok pokračuje přednáškový cyklus z nejrůznějších oblastí informatiky, pořádaný naší fakultou. Akce je veřejná, zdarma a koná se vždy v pondělí od 18:00. Třetím tématem toho semestru budou „Obchodně-marketingové aplikace v praxi" 6. října 2014. Zdeněk Struska představí aplikace pro řízení vztahů se zákazníky z hlediska strategie, governance, procesů a organizace. Součástí bude i demonstrace CRM aplikace ve vybrané společnosti. Více informací o cyklu najdete na naší stránce http://fit.cvut.cz/informaticke-vecery.

LinuxDays 2014 

Již potřetí se první říjnový víkend uskuteční v pražských Dejvicích v budově FIT ČVUT konference LinuxDays.cz. Také letos čeká návštěvníky více než 40 přednášek rozdělených do dvou dnů a tří sálů. V nich jsou tématicky přednášky rozděleny do několika velkých okruhů. Dále se můžete těšit na stánky českých i zahraničních open-source projektůpět workshopůbastlírnu pro děti a zájemci si mohou postavit svou vlastní 3D tiskárnu. Více informací najde v tiskové zprávě akce.
 
 

Stringologické konference FIT 

I letos v září nás čekají dvě významné stringologické konference, které se konají přímo v prostorách naší fakulty. První z nich, Prague Stringology Conference 2014 (PSC 2014), se koná 1.-3. září 2014. Hned v závěsu, 4.-6. září 2014, se koná Summer Stringmasters 2014.  Obě akce pořádá výzkumná skupina Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT nazvaná Pražský stringologický klub.
 
 
 

FIT obsadil 2. místo v soutěži Cena Josepha Fouriera

Ing. Daniel Langr, student doktorského studijního programu Informatika na Katedře počítačových systémů FIT ČVUT v Praze, získal 2. místo v prestižní celostátní soutěži Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy pro rok 2014 za svoji práci Massively parallel algorithms and data structures for sparse matrices". Cena zahrnuje i měsíční stáž na prestižní francouzké výzkumné instituci.
 
Tuto soutěž pořádá každoročně Francouzské velvyslanectví v České republice ve spolupráci se společností BULL. Každá univerzita může do této soutěže nominovat 3 studenty. Doktorand FIT se této soutěže zúčastnil poprvé. Odborná porota vybírá 3 nejlepší z nich podle vědecké kvality výsledků doktorského studia. Podobné soutěže pořádá francouzská ambasáda i v oborech lékařství, farmacie a chemie. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen proběhlo za přítomnosti laureáta Nobelovy ceny za chemii prof. Jean-Marie Lehna a J.E. velvyslance pana Jean-Pierre Asvazadouriana na Francouzské ambasádě dne 19. 6. 2014.

Buď FIT

Vychází další číslo elektronického fakultního časopisu Buď FIT. Tématem tohoto čísla jsou FIŤácích za hranicemi, ať už pracovně nebo studovně. Dále jsou zde zajímavé články o akcích, které se udály, například informace z akce Zeptejte se rektora, Muzejní noci nebo aktuálně o letních státnicích, reportáž z prohlídky pražského Skypu a další.
 
Aktuální číslo i archiv najdete na stránce fit.cvut.cz/casopis.
 

Studenti FIT uspěli v národním kole NAG 2014 

Networking Academy Games dávají každoročně studentům škol možnost prezentovat znalosti a dovednosti z oblasti počítačových sítí, které získávají díky studiu v programu Cisco Networking Academy. Soutěž zároveň umožňuje ocenit nejlepší jednotlivce či skupiny studentů, podnítit jejich zájem o další studium síťových technologií a vyhledávat nové talenty. Studenti FIT ČVUT, Lukáš Nagy a Marek Suchánek, obsadili v letošním finále 1. a 2. místo v kategorii soutěže jednotlivců NetRiders CCNA a postoupili tak do mezinárodní soutěže NetRiders 2014.
 
V soutěži tříčlenných družstva studentů středních škol zapojených do programu Cisco Networking Academy zvítězil tým Střední školy informatiky a finančních služeb z Plzně. Tito studenti mají garantované přijetí na FIT. Více se dočtete také na Novinky.cz.
 

Seznamovák FIT 2014

Současní studenti a vedení Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze organizují každoročně Seznamovák – seznamovací akci pro prváky bakalářského studia, která se koná v rekreačním středisku Máj-Plasy (25 km severně od Plzně). Přijeď se seznámit s novými spolužáky a dozvědět se spoustu užitečných rad ke studiu od současných studentů. Zažiješ dny plné seznamovacích her, soutěží a především zábavy! Letos můžeš vybírat ze dvou turnusů 29. 8. – 1. 9. nebo 1. 9. – 4. 9. 2013. Více informací, kontakt a přihlašovací formulář najdete na webu seznamovak.fit.cvut.cz.

101. FIT narozeniny

Letos nás čekají již páté, tedy 101. narozeniny FIT, které se uskuteční se ve středu 25. června 2014 v Do Větru. Kavárna má vnitřní i venkovní prostory, takže se akce bude konat za každého počasí! Více informací a již brzy také doprovodný program najdete na fit.cvut.cz/narozeniny/2014.

Vznik fakulty se datuje k 1. červenci 2009, což každoročně slaví její zaměstnanci, studenti i přátelé fakulty. Je to datum příhodné jednak pro oslavu výročí založení, tak pro oslavu nadcházejících prázdnin nebo čerstvého absolutoria. Součástí programu narozenin je také vyhlášení FIŤáků roku.

FIŤák roku 2013/2014

S koncem akademického roku je tu opět hlasování o FIŤáka roku, kterého budeme vyhlašovat již 3. rokem. Vy sami si můžete zvolit, kdo je podle vás ten pravý a jediný Superhero FIT ČVUT a zaslouží si pochvalu děkana za akademický rok 2013/2014, ať se jedná o učitele, zaměstnance, vašeho kolegu či kolegyni ze školních lavic. Hlasování je pro tyto účely rozděleno na tři kategorie: student, vyučující a pracovník FIT ČVUT v Praze. Více informací o soutěži, pravidla, odkazy na nominační formuláře a výsledky minulých ročníků najdete na stránce FIŤák roku 2013/2014.

 

 

Buď FIT

Vychází další číslo elektronického fakultního časopisu Buď FIT. Na co se můžete těšit tentokrát? Co se novinek na fakultě týče, dozvíte se informace o SAGElabu, hardwarové laborce nebo robotovi NAO, poté následují pozvánky na akce, reportáže z FIT párty či Installfestu, rozhovor s Ing. Janem Šedivým, CSc. a informace o některých startupech, které založili FIŤáci. Závěrem se dočtete o zajímavostech v IT, netradičních sportech a nově s námi můžete také soutěžit hledáním chyb v kódu!
 
Aktuální číslo i archiv najdete na stránce fit.cvut.cz/casopis.
 

FIT FA grill a Muzejní noc 2014

Pod podtitulem Najdi si svého architekta a najdi si svého ajťáka pořádá studentský Spolek posluchačů architektury a PR oddělení Fakulty informačních technologií setkání s grilováním. Zváni jsou všichni - studenti, kantoři i veřejnost! Akce se bude konat během Pražské muzejní noci v sobotu 14. června od 19. hodin na zeleném páse před společnou budovou FA a FIT Novou budovou ČVUT (Thákurova 9, Praha 6).

Fakulta architektury ČVUT v Praze je zároveň jednou ze 39 institucí, kde se již jedenáctý ročník Pražské muzejní noci uskuteční. Proto budete v budově možné navštívit několik výstav studentských prací a projektů, workshopy, výtvarné dílny a další.

Naše fakulta během akce nabídne prohlídku Multimediální a síťové laboratoře SAGE. Další FIŤácké laboratoře (3Dtisk, čipové karty nebo robota NAO) můžete tento večer potkat v Národním technickém muzeu, kde se bude ČVUT celoškolsky prezentovat v interaktivní expozici Věda a technika na ČVUT má smysl.
 

FITdivadlo1.0 Beta opět hraje

Věděli jste že Fakulta informačních technologií ČVUT má svůj vlastní divadlení spolek? Nápad hrát FIŤácké divadlo se zrodil již v roce 2011 na historicky prvním seznamovacím kurz pro budoucí studenty prvního ročníku FIT, neboli Seznamováku
 
FITdivad1.0 Beta odehrálo první divadelní představení "Ne zase tak staré dějiny české aneb Jak to bylo s FITem" při příležitosti oslav 3. výročí založení FIT. Celou hru si divadelníci sami vymysleli a sehráli bez pomoci profesionálů!
 

Po dvou letech, v kolektivu oživeném o nové tváře, bychom Vás rádi pozvali na nově nastudované představení s názvem "Leona si pospíšila", které bude odehráno ve dvou termínech a to v sobotu 24. 5. od 18:30 a v úterý 27. 5. od 19:00 v kavárně Do Větru. Vstupenky lze objednat předem e-mailem. Více informací na fit.cvut.cz/FITdivad1.0BetaVstupné dobrovolné

 

Studenti FIT uspěli v národním kole NAG 2014 

Networking Academy Games dávají každoročně studentům škol možnost prezentovat znalosti a dovednosti z oblasti počítačových sítí, které získávají díky studiu v programu Cisco Networking Academy. Soutěž zároveň umožňuje ocenit nejlepší jednotlivce či skupiny studentů, podnítit jejich zájem o další studium síťových technologií a vyhledávat nové talenty. Studenti FIT ČVUT, Lukáš Nagy a Marek Suchánek, obsadili v letošním finále 1. a 2. místo v kategorii soutěže jednotlivců NetRiders CCNA a postoupili tak do mezinárodní soutěže NetRiders 2014.
 
V soutěži tříčlenných družstva studentů středních škol zapojených do programu Cisco Networking Academy zvítězil tým Střední školy informatiky a finančních služeb z Plzně. Tito studenti mají garantované přijetí na FIT. Více se dočtete také na Novinky.cz.

Zeptejte se rektora

Diskuzní setkání zaměstnanců a studentů s rektorem ČVUT prof. Petrem Konvalinkou se koná 27. května od 16.00 hodin v budově Fakulty elektrotechnické, Technická 2, Praha 6, posluchárna 309.
 
Můžete se zeptat na vše, co vás zajímá z dění na ČVUT i z oblasti dalšího směřování. Pokud máte zájem na setkání přijít, je nutné se registrovat.

Kontaktní osoba: Tereza Kadidlová
 

 

Konference o právu a reklamě na internetu – LAW FIT 2014

Právo a reklama na internetu – to je ústřední téma druhého ročníku konference LAW FIT, kterou pořádá 19. května 2014 Fakulta informačních technologií ČVUT. 
 
Po loňském úspěšném ročníku konference LAW FIT, na kterém účastníci probírali téma odpovědnosti na internetu organizátoři zvolili téma, které se v českém prostředí dosud výrazněji nediskutovalo. Účastníci se tak mohou těšit na zajímavou diskusi o práci s osobními údaji v reklamě na internetu, používání cookies nebo právních problémech behaviorální reklamy. Konference si klade za cíl nejen prodiskutovat konkrétní témata, ale poukázat i na best practices v odvětví. 
 
Prozatím jako přednášející přislíbili účast zástupci Seznam.cz, Centrum Holdings, Úřadu pro ochranu osobních údajů, Krajského soudu v Praze a advokátních kanceláří Baker & McKenzie, Bird & Bird, PELIKÁN KROFTA KOHOUTEK a Kocián Šolc Balaštík.
 
Účast na konferenci je bezplatná, v kapacitních důvodů je ale nutná registrace, která probíhá na webových stránkách www.law.fit.cvut.cz.

Přednáškový cyklus prof. Svobody

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze zahájila v roce 2013 cyklus přednášek význačných světových osobností z oblasti informatiky. Tento cyklus přednášek je pojmenován na počest světově proslulého českého průkopníka počítačových věd prof. Antonína Svobody. Cílem této série přednášek je přivést na půdu ČVUT renomované světové odborníky, kteří významně přispěli výzkumu v oblasti informatiky.
 
V zimním semestru 2013/2014 nás navštívil Prof. Jean-Luc Gaudiot. Druhým hostem bude Prof. Maciej Ciesielski z University of Massachusetts. V pátek 16. května bude přednášet na téma Evolution of Electronic Design Automation Tools and Algorithms. Přednáška se koná od 14:30 v posluchárně T9:155.

 

 

 

Strategie ICT průmyslu na případových studiích

Cyklus zvaných přednášek podnikatelů v oblasti ICT je součástí předmětu Strategie ICT průmyslu na případových studiích. Cílem tohoto předmětu je poskytnout studentům přehled o nejdůležitějších faktorech úspěchu v současném dynamickém trhu informačních a komunikačních technologií a umožnit jim přemýšlet o své vlastní kariéře v kontextu reálných případových studií diskutovaných se začínajícími i již etablovanými podnikateli tohoto oboru. Předmět je veden v anglickém jazyce a v anglickém jazyce budou i všechna zvaná vystoupení a diskuse. Více informací o cyklu.

 

 

3dexpo – 12. a 13. dubna

 
Fakulta informačních technologií je partnerem jedinečné výstavní a přednáškové akce 3dexpo, která se koná o víkendu 12. a 13. dubna 2014 se v Divadle Korunní v Praze. Akce je určena nejen pro majitele 3D tiskáren, ale též pro zájemce z řad široké veřejnosti bez ohledu na zkušenosti. 3dexpo se bude věnovat jak open-source 3D tiskárnám, tak jejich komerčním alternativám. Na programu bude i řada přednášek zaměřených jak pro začátečníky, tak pro pokročilé 3D tiskaře. Jestli se o 3D tisk zajímáte, nebo si chcete pořídit 3D tiskárnu, určitě se zaregistrujte a nenechte si akci ujít. Registrace a více informací najdete na oficiálních stránkách akce 3dexpo.cz.

Studovat FIT se vyplatí

Po vlně názorů, že studium na vysoké škole nemá pro zaměstnavatele žádný význam, příp. že je zajímá pouze titul, se stále častěji objevují názory opačné. Ano, zaměstnavatele skutečně začíná zajímat, odkud absolvent/student vlastně přišel a právě v tomto ohledu má naše univerzita (a tedy i naše fakulta) velmi dobré postavení. O naše studenty je velký zájem již během studia a naši absolventi se dostávají do předních českých i zahraničních firem. Dalším důležitým aspektem je, že informatici nemají problém se sehnáním práce, narozdíl od ostatních oborů. Více si můžete přečíst například ve článku: Ekonomů je moc, berou míň. Technici to mají naopak.

 

FIT získal status Cuda Teaching Center

S radostí oznamujeme, že se FIT ČVUT podařilo obhájit status „CUDA Teaching Center“. CUDA je technologie firmy NVIDIA pro GPGPU (obecné výpočty na grafických kartách). Tato technologie je vyučována v předmětech MI-PAP a MI-PRC a na FITu už vzniklo více než deset závěrečných prací týkajících se této technologie. Jako dárek firma NVIDIA pošle fakultě profesionální kartu Tesla K40, která se stane součástí fakultního GPU klastru.
 

Den otevřených dveří pro zájemce o magisterské studium 

Ve čtvrtek 20. února 2014 od 18 hodin proběhl Den otevřených dveří pro zájemce o navazující magisterské studium na naší fakultě. 

Uchazeči se mohou těšit na podrobné informace v prezentaci, která se koná v Nové budově ČVUT, kde budou představeny jednotlivé obory a informace o přijímacím řízení. Více informací najdete na této stránce.

Dny otevřených dveří pro zájemce o bakalářské studium již proběhly. Prezentace najdete zde.

 

Buď FIT

Vyšlo další číslo fakultního časopisu Buď FIT. Starší čísla nebo verzi v PDF najdete na této stránce.

Volby do AS ČVUT

Výsledky voleb do AS ČVUT naleznete v přiloženém PDF.

Korespondenční seminář FIKS

FIKS je Fiťácký Informatický Korespondenční Seminář pro studenty středních škol pořádaný Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze. Nabízí možnost potrápit se s řešením algoritmických úloh různé obtížnosti, od snadných po zapeklité, na nichž se lze leccos nového naučit a podstatně se zdokonalit. V úlohách se obvykle jedná o navržení efektivního algoritmu, který daný problém řeší, a jeho zápis v nějakém vyšším programovacím jazyce (i když správný návrh algoritmu je podstatně důležitější než program). Studenti tak zároveň mohou nahlédnout pod pokličku toho, co by je čekalo jako studenty FIT ČVUT. Ti nejlepší pak dostanou možnost setkat se s námi osobně ve finálovém kole. Více informací na fiks.fit.cvut.cz.
 

ACM SPY – FIT obsadil první místo

ACM SPY je soutěž o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií v rámci České republiky a Slovenska. Finále letošního ročníku se konalo 27. listopadu, kde zvítězil náš student Josef Kokeš s diplomovou prací „Kryptoanalýza šifry Baby Rijndael“ pod vedením prof. Róberta Lórencze.

V letošním roce se soutěže zúčastnilo 16 fakult ze 14 univerzit. Celkem na účastnících se fakultách bylo obhájeno více než 2000 diplomovou práci v oboru IT. Do samotného finále se probojovalo 9 prací. Jedná se tedy o veliké vítězství a výherci tímto gratulujeme. Více informací najdete na stránkách soutěže www.acm-spy.cz.

 

 

 

Přednáškový cyklus prof. Svobody

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze zahajuje v roce 2013 cyklus přednášek význačných světových osobností z oblasti informatiky. Tento cyklus přednášek je pojmenován na počest světově proslulého českého průkopníka počítačových věd prof. Antonína Svobody. Cílem této série přednášek je přivést na půdu ČVUT renomované světové odborníky, kteří významně přispěli výzkumu v oblasti informatiky.
 
Prvním hostem bude prof. Jean-Luc Gaudiot z Kalifornské univerzity v Irvine. Ve dnech 12. a 14. listopadu bude přednášet na téma EHA: The Extremely Heterogeneous Architecture, 13. a 15. listopadu bude na seminářích.
 

Více informací o přednáškovém cyklu a hostech najdete na této stránce.

 

 

Rozloučení s Petrem Jendelem

Petr Jendele dlouho působil na Katedře počítačů FEL, kde učil programovací jazyky a databázové systémy. V 90. letech se  aktivně podílel na návrhu a implementaci informačního systému. Patřil do skupiny zaměstnanců, kteří na FIT působí od jeho vzniku. 
 
Pracoval na Katedře softwarového inženýrství, kde vyučoval Databázové systémy, Administraci webových a databázových systémů a vedl závěrečné práce.
 
"Čas ubíhá a nevrací, co vzal. Jen láska, úcta a vzpomínky v srdcích zůstávají."
 
 
 

Rozloučení s Pavlem Loupalem

V hlubokém zármutku oznamujeme, že dne 19. listopadu 2013 zemřel ve věku 35 let Ing. Pavel Loupal, Ph.D.

Pavel Loupal byl zakládajícím členem Fakulty informačních technologií ČVUT. Působil nejprve na Katedře počítačů na FEL ve výzkumné skupině Software Engineering (SWING). Věnoval se výzkumu v oblasti XML-nativních databází. Po vzniku Fakulty informačních technologií působil jako výzkumník a vyučující na Katedře softwarového inženýrství. Kromě pedagogické a výzkumné činnosti se jako člen rozvojového týmu IS FIT aktivně podílel na analýze, návrhu a realizaci částí nového IS a v době od 19. 3. 2010 do 30. 6. 2011 byl také vedoucím ICT oddělení. Nějaký čas pobyl pracovně v Mexiku, kde připravil a vyučoval workshop věnovaný testování XML-nativních databází.

Z důvodu dlouhodobého boje s nemocí se jeho činnost na katedře postupně zmenšovala, ale do poslední chvíle byl aktivní jako vedoucí a konzultant závěrečných prací.   

Přišli jsme o úžasného kolegu a skvělého kamaráda, který miloval cestování, miloval život a bojoval za něj. Spolu s ním jsme doufali, že všechno dopadne dobře. Den rozloučení přišel bohužel velmi brzy.

Poslední rozloučení s Pavlem proběhne ve středu 27. listopadu ve 12 hodin v Třebíči

Čest jeho památce.

Úspěchy našich studentů na soutěži ACM ICPC

ACM ICPC (International Collegiate Programming Contest) je celosvětová studentská programátorská soutěž, které se naši studenti každoročně účastní. Letošní česko-slovenské kolo proběhlo 18. a 19. října 2013 a hned tři z našich fakultních týmů postupují do středoevropského regionálního kola s celkovým umístěním na 6., 7. a 14. místě! Jedná se o veliký úspěch a všem našim úspěšným studentům gratulujeme a držíme palce v dalším kole, které se bude konat 15. až 17. listopadu 2013 v Krakově.

Podrobnější zprávu a seznam postupujících studentů najdete zde. Pokud chcete vědět více informací o soutěži ACM ICPC, můžete si také přečíst článek ve fakultním časopise na straně 42 až 43.

 

 

Buď FIT

Mnohé z vás, kteří se zajímáte o aktuální dění nejen na fakultě, jistě potěší, že vyšlo další číslo fakultního časopisu Buď FIT. Ten prošel změnami v grafice (např. rubriky jsou barevně odděleny) a bylo stanoveno téma každého čísla, tentokrát se jedná intuitivně o začátek nového semestru. V tomto čísle dále najdete reportáž o rekonstrukci budovy A, hesle ČVUT, osobnost Vojtěcha Mikšů, zajímavé informace o Google Glass a na závěr nějaký ten humor.

Aktuální číslo časopisu najdete na stránce fit.cvut.cz/casopis.

 

 

Otevřená fakulta

U příležitosti Dne otevřených dveří jsme otevřeli nové webové stránky otevreno.fit.cvut.cz, obsahující ochutnávku odborných témat a předmětů, které se na naší fakultě vyučují. Najdete zde například komixy z příkazové řádky, naučné videotutoriály a články, které dokazují, že matematika je opravdu nezbytnou součástí informatiky, i když to tak mnohým na první pohled nepřipadá.
 
 
 
 

Informatické večery

S novým akademickým rokem tu máme další Informatické večery, které se na naší fakultě konají již od jejího založení. Tento semestr se konají (stejně jako v semestru minulém) v pondělí od 18 hodin v posluchárně T9:107. 

Na první přednášku se můžete těšit hned první den semestru, tedy 23. září. Přednášet bude Dr. Ben Medlock o jeho aplikaci SwiftKey, která se stala nejlépe prodávanou aplikací pro Android a je předinstalována na desítkách miliónů mobilních zařízení po celém světě. Více informací.

 

Volba kandidáta na děkana FIT ČVUT v Praze

Akademický senát Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze vyhlašuje podle § 27 odst. 1 písm. g) zákona č. 111/1998 Sb. v platném znění volbu kandidáta na děkana fakulty pro čtyřleté funkční období 2013–2017. V pondělí 16. 9. 2013 se uzavírala možnost podávání přihlášek do této volby a přihlásili se 2 kandidáti: prof. Ing. Róbert Lórencz, CSc. a prof. Ing. Pavel Tvrdík, CSc. Představení obou kanditátů najdete na této stránce. Vlastní volba proběhla na zasedání AS FIT ve čtvrtek 26. 9. 2013 od 16:00, kde byl zvolen kandidát na děkana prof. Ing. Pavel Tvrdík, CSc. hned v prvním kole s počtem hlasů 9:3, přičemž senátoři měli možnost hlasovat pro jednoho nebo oba kandidáty, případně se zdržet hlasování.

LinuxDays

víkendu 5. a 6. října proběhne na půdě Fakulty informačních technologií ČVUT již druhý ročník konference LinuxDays. Návštěvníky čeká více než 30 přednášek předních českých odborníků na počítačové technologie, mezi kterými je i řada vyučujících z FIT ČVUT. Kromě přednášek se můžete těšit také na doprovodný se zajímavými aktivitami, např. možnost získat profesionální LPI certifikát nebo postavit si vlastní 3D tiskárnu. Stavbu povedou členové laboratoře 3D tisku z FIT ČVUT.
 
Vstup je zdarma, je ovšem nutné se předem bezplatně registrovat. Více informací najdete na stránkách LinuxDays.cz.

Seznamovák pro nově nastupující studenty

Současní studenti a vedení Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze organizují každoročně Seznamovák pro nově nastupující studenty BSP. Jedná se o jedinečnou přiležitost, kdy se nováčci poznají nejen navzájem, ale také se seznámí s některými budoucími vyučujícími a staršími studenty. Ti jim poskytnou cenné rady do začátku studia.

Letos je možné vybírat ze dvou turnusů, a to 30. 8.–2. 9. nebo 2.–5. 9. 2013. Přihlášky a podrobnější informace najdete na stránce seznamovak.fit.cvut.cz.

 

 

100. Narozeniny FIT

Další rok je téměř za námi, a to znamená, že se chystá další ostava narozenin! Tentokrát se bude konat již v středu 26. června od 16 hodin.
 
Letošní narozeniny FIT budou v příjemné kavárně Do větru, kde mají široký výběr nápojů a v době akce bude k dispozici také občerstvení z venkovního grilu. Posedět se dá uvnitř i venku.
 
Více informací o akci najdete na stránce fit.cvut.cz/narozeniny/2013.
 
 

Konference LAW FIT

Na Fakultě informačních technologií ČVUT proběhla konference LAW FIT. Konference, jejíž první ročník proběhl 13. května 2013, je setkáním významných osobností z oblasti jak práva, tak informačních technologií v České republice a jejich diskuse nad aktuálními problémy práva a informatiky. V letošním 2013 bylo jako stěžejní diskusní téma vybráno téma „Odpovědnost na Internetu“. 
 
O tom, jak konference proběhla, se dočtete také na serveru epravo.cz nebo v odborném měsíčníku Právní rádce. Mobilní aplikaci připravila firma Ackee.

Parník ČVUT

Ve čtvrtek 16. 5. 2013 se koná již tradiční projížďka parníkem po Vltavě, kterou pořádá Dámský klub ČVUT a Rektorát ČVUT, letos v africkém stylu. 
 
Pro plavbu je zajištěn parník Europé, který odjíždí ze stanoviště Na Františku, naloďování probíhá mezi 17:15 a 17:45. Doba plavby bude přibližně 2 hodiny, na lodi je možné zakoupit občerstvení.
 
Vstupenky je možné zakoupit na FITu (341a) nebo v Informačním centru ČVUT. Více informací je na přiloženém plakátu.
 

FIT nabízí garantované přijetí vítězům soutěže NAG 2013

Soutěž Networking Academy Games (NAG) má za cíl prezentovat dovednosti studentů získané v programu Cisco Networking Academy. Vzhledem k vysoké odborné úrovni této soutěže se Fakulta informačních technologií rozhodla v souladu s bodem 7c) Podmínek pro přijetí, že vítězům této soutěže v rámci jednotlivých kategoriích nabídne garantované přijetí do bakalářského studijního programu Informatika.
Konkrétně: Garantované přijetí do BSP informatika bude nabídnuto
  • členům vítězného týmu v kategorii HS3,
  • soutěžícím, kteří se umístí na 1. až 3. místě v některé z kategorií NetRiders CCENT, CCNA, ITESS.

Soutěž proběhla v prostorách Fakulty informačních technologií 22.–23. března. Výsledky soutěže najdete na této stránce, další informace pak v tiskové zprávě.

Překladatelský maraton

Khanova škola se snaží podporovat bezplatné vzdělávání, nabízí více než 370 vzdělávacích videí, u matematiky jsou k dispozici také cvičení.  Bohužel většina videí není v českém jazyce, což může některým, zejména mladším studentům a žákům, činit potíže. Proto vznikl tento maraton, jehož cílem je přeložit co nejvíce videí během jednoho dne. Hledají se dobrovolníci pro tento překladatelský maraton.
 
Fakulta informačních technologií je spoluorganizátorem tohoto maratonu, který se koná 23. března v prostorách Nové budovy ČVUT. Více informací najdete na stránce http://khanovaskola.cz.
 

Den otevřených dveří - magisterské studium

V pondělí 18. února od 18 hodin proběhne den otevřených dveří pro zájemce o magisterské navazující studium. Koná se v přednáškové místnosti T9:155 v Nové budově ČVUT. Na programu je představení programu Informatika a jednotlivých oborů, informace o přijímacím řízení, apod. Více informací najdete na této stránce.

Dny otevřených dveří pro zájemce o bakalářské studium již proběhly. Přednášku, fotografie a video najdete na stránce http://fit.cvut.cz/dod. 
 
 
 

Konference o počítačových architekturách v Praze

FIT pořádá ve spolupráci s německými kolegy mezinárodní konferenci o architekturách počítačových systémů ARCS2013 (26th International Conference on Architecture of Computing Systems). Letošní ročník konference je zaměřen na architektury pro akceleraci aplikací. Konference proběhla 19.–22. února. Podrobný program a další informace najdete na http://arcs2013.fit.cvut.cz/, fotografie z konferece na této stránce.

 
 

Miss IT - FIT se probojoval až do finále

V pátek 25. ledna byla slavnostně ukončena soutěž Miss IT. Výherkyní této soutěže se stala Jana Vitoušková, absolventka Technické univerzity v Liberci. 
 
Naše fakulta měla také svá želízka v ohni, přihlásila se naše studentka Magda Friedjungová a Zuzka Vejražková, která je čerstvou absolventkou magisterského studia na FIT. Ačkoli se žádná z nich neocitla na stupních vítězů, obě se dostaly až do finále, což je pro naši fakultu velký úspěch!
 
Podrobnější informace najdete na oficiálním webu Miss IT, fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii. 
 

FIT obsadil 3. místo v soutěži ACM SPY 2012

ACM SPY je soutěž o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky, které se letos poprvé účastnil také FIT, a to s vynikajícím výsledkem - Tomáš Borovička z FIT obsadil se svojí závěrečnou prací Training Set Construction Methods hned 3. místo!

 

Kompletní výsledky najdete na stránkách ACM SPY v sekci Vítězové a finalisti.

 
 

Informatické večery

Se začátkem nového semestru jsou tu opět Informatické večery, tentokrát se budou konat v pondělí od 18 hodin.

Jedná se o přednáškový cyklus z nejrůznějších oblastí informatiky. Přednášky či workshopy českých i zahraničních odborníků jsou určeny studentům a pracovníkům ČVUT i široké odborné či laické veřejnosti. Vstup je zdarma.

Jako první se můžete těšit na přednášku Spolehlivost rozsáhlých webových aplikací, která proběhne dne 15.10.2012, dále pak  29.10.2012 na Představení CZ.NIC. Přednášky probíhají v posluchárně T9:107. 

Více informací o informatických večerech najdete zde.

 

LinuxDays

FIT Vás srdečně zve na konferenci LinuxDays, která letos proběhne 20.–23. října na půdě Fakulty informačních technologií ČVUT. Přednášky budou probíhat v Nové budově, v přednáškových místnostech 105, 155 a 349, workshopy a Gentoo Miniconf pak v učebnách ve třetím patře.
 
LinuxDays je česká konference o open source, která vznikla na InstallFestu v roce 2012 místo zrušené konference LinuxExpo. Letošní ročník bude zároveň spojen s openSUSE Conference, konferencí SUSE Labs a Gentoo miniconf.
 
Můžete se těšit na zajímavé přednášky a komunitní stánky.
 
Více informací najdete na oficiálních stránkách LinuxDays
 
 

FIT má první absolventy

Dne 18. 7. 2012 promovali v Betlémské kapli historicky první absolventi bakalářského i magisterského studia. V roce 2009, kdy byla fakulta založena, byl otevřen pouze tříletý bakalářský program, o rok později i dvouletý magisterský. A v roce 2012 se nám tedy sešli první absolventi jak bakalářského, tak magisterského studia.

V MSP studium úspěšně ukončilo 88 studentů, z toho 15 s vyznamenáním, v BSP 101 studentů, 5 s vyznamenáním a 1 s pochvalou. Na promocích byla také udělována Cena děkana za vynikající závěrečnou práci. Tu získalo 10 magistrů a 9 bakalářů.

 

Nová fakultní trička v prodeji

FIT se opět může pochlubit nejnovější kolekcí triček.

Trika jsou k dispozici v několika barvách v různých velikostech. Grafický návrh pochází stejně jako před dvěma lety z dílny studenta Jana Václavíka, nyní v drobném přepracování, základní linie však byla zachována. Potisk je v barvě bílé či černé.

Specialitou je pak kolekce dámských triček s motivem "POZOR! Kočka s počítačem", kterou speciálně pro ženy a dívky na FIT navrhla studentka Veronika Stojanová.

Trička budou k dispozici k zakoupení během Oslav založení fakulty dne 29. června 2012 od 14:00 do 21:30 hodin v areálu strahovských kolejí. Cena bude určena na místě. Po skončení oslavy budou trička k zakoupení na oddělení PR na děkanátu fakulty již za plnou cenu.

Oslava 3. výročí založení FIT

Srdečně vás zveme na oslavu již 3. výročí založení naší fakulty. Akce bude probíhat v pátek 29. června 2012 v areálu kolejí Strahov. Doprovodný program a stánky s občerstvením zde budou již od 14 hodin, nicméně hlavní program začne tematicky ve 3 hodiny a 33 minut.

Těšit se můžete na krátké představení divadelního seskupení FITdivad 1.0 Beta, koncerty studentských kapel, oficiální vyhlášení vítězů soutěží (např. NEJlepší FIŤák), informatický geocaching a spoustu dalších příjemných aktivit!

Více informací k oslavě a podrobný program najdete v aktualitách.

 

 

FIT v letošním Souboji fakult vybojoval stříbro

Závodem dračích lodí byl zakončen Souboj fakult pro akademický rok 2011/2012. Naše fakulta v  tomto závodě skončila šestá. Důležité však je, že celkově se FIT probojoval na 2. místo, a to nejen díky účasti ve všech soubojích, ale především výhře v bowlingovém turnaji! Děkujeme všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli.

Snímky našeho týmu najdete ve fotogalerii. Další informace a fotografie najdete na stránkách Souboje fakult.

 

 

 

Soutěž o logo

V neděli 20. 5. 2012 bylo uzavřeno studentské hlasování o nejhezčí návrh loga. Vítězem se stalo logo č. 45, v těsném závěsu bylo logo č. 3, které skončilo na druhém místě o pouhé dva hlasy. Na třetím místě je logo č. 19. Vítězi studentského hlasování gratulujeme!

Celkového vítěze soutěže vybírá odborná porota. Oficiální vyhlášení vítězů proběhne dne 29. 6. 2012 na oslavě 3. výročí založení FIT.

TOOLS 2012

FIT ČVUT v Praze pořádá 28.5.-1.6.2012 ve spolupráci s ETH Zurich 50.ročník mezinárodní  konference o objektových technologiích TOOLS Europe 2012. Využijte této mimořádné příležitosti zúčastnit se jubilejního ročníku této prestižní evropské objektové konference, která se koná poprvé v ČR. Registrace a další informace na http://tools2012.fit.cvut.cz/.

Na fakultě byla slavnostně otevřena CISCO učebna

16.5.2012

Dne 10.5. na fakultě úspěšně proběhl CISCO den, během kterého jste se mohli zúčastnit přednášky Laury Quintany (Senior Director, Corporate Affairs, Cisco Systems Inc.) a Ivo Němečka (Technický ředitel Cisco Systems ČR). Přednášející se po přednáškách přesunuli k naší nové CISCO laboratoři (učebna 344), kde proběhlo slavnostní otevření laboratoře.

Slavnostního otevření se zůčastnilo několik vysoce postavených zástupců vedení CISCO systems spolu s děkanem FIT prof. Ing. Pavlem Tvrdíkem, Csc. a prorektorem ČVUT pro vnější vztahy panem prof. Ing. Jiřím Bílou, DrSc. Fotografie a tiskovou zprávu si můžete prohlédnout zde.

   

Nositel Nobelovy ceny Sheldon Glashow na ČVUT

Nositel Nobelovy ceny Glashow

ČVUT ve spolupráci se společností Honeywell přivítá ve dnech 10. a 11. května v Praze nositele Nobelovy ceny za fyziku prof. Sheldona Glashowa.

Přijďte a poslechněte si inspirativní myšlenky na přednášce a seminářích zaměřených na to, jak mohou věda a technologie spojit své síly se  světem podnikání v oblasti inovací.    

Více informací najdete zde.

 

Výsledky doplňovacích voleb do zaměstnanecké části sekce AS ČVUT

 

ČVUT je hlavním organizátorem univerzitního mistrovství světa ve florbale

23. - 27.5.2012, PRAHA

ČVUT je hlavním organizátorem univerzitního mistrovství světa ve florbale, které se koná v Praze 23. – 27.5.2012. Studentský organizační tým hledá další ČVUŤáky, kteří by se rádi zapojili jako dobrovolníci do organizace tohoto studentského sportovního svátku. Využij možnosti setkání se se známými světovými sportovci a buď u toho! Více informací a přihlášku najdeš zde.

 

Děkan FIT ČVUT vyhlašuje soutěž o nové logo FIT

30.3.2012 až 24.4.2012

Jste kreativní? Máte hlavu plnou nápadů? Baví Vás design? Chcete něčeho dosáhnout? Potom neváhejte a zapojte se do soutěže o logo Fakulty informačních technologií ČVUT! Získejte jedinečnou možnost a staňte se součástí týmu, který dá novou tvář celému corporate designu fakulty!

Zadání a přesné informace ke stažení zde.

 

 

 

 

 

FIT se v soutěži Fakulta Roku 2012 umístil na třetím místě

fakulta roku

Další informace naleznete ZDE

Interaktivní eClub ČVUT přivítá Oldřicha Neubnera - zakladatele projektu libimseti.cz

Projekt eClub ČVUT pokračuje se streamováním přednášek zajímavých hostů na vysoké školy v celé ČR. 28. března 2012 bude z pražského HUBu přenášena přednáška Oldřicha Neubergera, zakladatele úspěšného komunitního serveru libimseti.cz.

Oldřich Neuberger, zakladatel serveru libimseti.cz, se podělí o zkušenosti se zakládáním společnosti - od počátečního dobrého nápadu, přes růst i pokles počtu pracovníků a vliv na její tržní hodnotu.

Více informací a tisková zpráva ke stažení zde.

Semináře karierního centra ČVUT

3.4.2012: Jiří Plamínek
Místo: Posluchárna FEL 340, Technická 2, Dejvice
V úterý 3. 4. od 16:30 do 19:30 velká přednáška Vedení a motivace lidí s fenomenálním lektorem Jiřím Plamínkem.
18.4.2012: Tomáš Hajzler
Místo: Posluchárna FEL 340, Technická 2, Dejvice

Ve středu 18. 4. od 18 do 20 hodin velká přednáška Dělejte, co milujete! s Tomášem Hajzlerem ze vzdělávací společnosti Peoplecomm, zaměřené na principy svobody v práci.

Podrobné informace o seminářích i lektorech a možnost přihlášení najdete na: http://www.kariernicentrum.cz/seminare.

Přednáška v rámci cyklu Informatických večerů

29.3.2012: Dan Ohnesorg - Optimalizace webu pro vysokou zátěž
Místo: posluchárna T9:155, NB ČVUT, Thákurova 9, 16000 Praha 6

Anotace:
Přednáška je volně inspirována přípravou aplikace pro spuštění na americkém trhu, kdy jedním z cílů bylo dosáhnout skóre 100 v testu http://www.webpagetest.org. V první části popisuje obecně platné principy pro návrh struktury stránek a logiku aplikace, v druhé specifické tipy pro konfiguraci linuxového serveru. Popíše techniky vedoucí ke snížení počtu požadavků a datového toku, které pomohou jak serveru, tak koncovému uživateli.

Stručný odborný životopis přednášejícího:
Prací i koníčkem D. Ohnesorga je GNU/Linux a všechno co s ním souvisí. Často dělá věci okolo zabezpečení, především v oblasti zdravotnictví. Byl zakládajícím členem CZLUGu a nyní je i jeho předsedou. Současně je členem výboru českého FFII, což je organizace bojující za svobodu lidí v digitálním světě. A do třetice veřejných funkcí je předsedou občanského sdružení Rudná.net, což je projekt, který si vytkl za cíl šířit Internet do míst, která nejsou pro komerční operátory zajímavá, protože výnos v horizontu několika let je v nich nižší než náklady na infrastrukturu.

Informatické večery jsou pravidelná akce FIT ČVUT. Vstup je volný.

Veletr iKariéra 2012 - Uděláme z Vás VELKOU rybu

Přijďte se podívat dne 8. března 2012 na 18. ročník největšího, studenty organizovaného, pracovního veletrhu v ČR - iKariéra 2012. Veletrh probíhá přímo na chodbách fakulty elektrotechnické, strojní, stavební a nově také v přízemí NTK v pražských Dejvicích. V čase od 9 do 15 hodin pro Vás budou připraveni zástupci 110 společností, hledající absolventy nebo jen řešitelé diplomových či bakalářských prací. Celý veletrh je otevřen široké veřejnosti a vstup je ZDRAMA. Více informací naleznete na webu www.veletrhikariera.cz. Můžete se také přidat k události na facebooku. Teší se na Vás organizátoři z řad IAESTE ČVUT Praha.

Vyšlo další číslo fakultního časopisu Buď FIT

Od září 2011 vydává Fakulta informačních technologií nový elektronický občasník Buď FIT, který je společným dílem studentů, pedagogů i zaměstnanců fakulty. K dispozici je na webových stránkách fakulty, v sekci Média / Časopis.

Prohlášení akademické obce ČVUT v Praze

My, účastníci shromáždění akademické obce Českého vysokého učení technického v Praze, vyjadřujeme hluboké znepokojení nad obsahem, formou a způsobem projednávání zásadních dokumentů reformy vysokých škol, kterými jsou věcný záměr zákona o vysokých školách a věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům. Uvědomujeme si, že rozumnou reformu inspirovanou moderními trendy vysoké školy potřebují, ale ta se nedá dělat zbrkle, nerozvážným přejímáním útržkovitých myšlenek ze zahraničí, bez podrobné analýzy celospolečenských dopadů a bez vědomí staletých tradic českého vysokého školství.

Kompletní znění prohlášení ke stažení ZDE.

Ke stažení: zvukový záznam (150MB MP3) a videozáznam (5GB WMV).

Pozvánka: InstallFest 2012 - Programování a hardware logo_FB

Během víkendu ve dnech 3. - 4. března 2012 se bude na strahovských kolejích konat další ročník oblíbené studentské konference InstallFest, zaměřené na open source a linuxové technologie. Pořadatelem cyklu zajímavých přednášek a workshopů je klub Silicon Hill Studentské unie ČVUT.
Hlavním partnerem je stejně jako loni Fakulta informačních technologií ČVUT.

Plakát ke stažení zde.

Týmy FITu zcela ovládly bowlingový souboj fakult

V sobotu 25. února 2012 proběhl v bowlingovém centru v Dejvicích Souboj fakult ČVUT, pořádaný Studentskou unií ČVUT. FIT reprezentoval svou fakultu se dvěma týmy: JOZYXQK (Adéla Chrastinová, Jan Friedl, Michal Rendla) a Turingovy koule (Veronika Dvořáková, Jan Václavík, Michal Kopp). Oba týmy více než důstojně obstály v konkurenci ostatních fakult a probojovaly se až do finále, kde se pak umístily na 4. (Turingovy koule) a 1. (JOZYXQK) místě! Vítězný tým navíc vyhrál také obě vložené soutěže o nejlepší nához muže (M. Rendla se 183 body) a nejlepší nához ženy (A. Chrastinová se 164 body). Další soutěže (o nejlepší název týmu, či nejlepší dress code) FIT nevyhrál jen z toho důvodu, že nebyly vyhlášeny :)

Více informací na http://soubojfakult.su.cvut.cz/. Dalším očekávaným turnajem v rámci Souboje fakult je fotbal. A povzbudit můžete také svou univerzitu v Hokejové bitvě.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ Fakulty informačních technologií

logo_FB Ve dnech 14. prosince 2011 a 9. února 2012 proběhl ve spolupráci s našimi studenty a doktorandy Den otevřených dveří, kterého se zúčastnilo přes 1 000 zájemců o studium v bakalářském studijním programu Informatika (cca 600 studentů v prvním a cca 400 zájemců ve druhém kole). V sekci Pro zájemce o studium můžete shlédnout kompletní PREZENTACI FAKULTY společně s důvody našich studentů, proč si zvolili právě FIT ČVUT.

logo_FB V pondělí 27. února 2012 se konal Den otevřených dveří také pro zájemce o magisterské studium programu Informatika na FIT ČVUT.

Pozvánka: Den otevřených dveří AVC ČVUT

V úterý 28. 2. 2012 se koná den otevřených dveří Audiovizuálního centra studentů ČVUT. Navštívit nás můžete od 10:00 do 16:00 hodin v budově A (bývalá Fakulta architektury, nyní FIT, Thákurova 7) ve 12. patře v místnosti A-1232. Rádi mezi sebou přivítáme nadšence do audiovizuální tvorby, amatéry i ty zkušenější. Nebudeme vás zkoušet, stačí nadšení, vůle učit se novým věcem a ochota pomáhat. Náš tým rád uvítá ve svých řadách nové tváře.

Ze strany ČVUT je právě Fakulta informačních technologií synergickým spolupracovníkem AVC, jelikož týmu našich členů poskytuje sídlo (zájmovou místnost A-1231) ve svých prostorách. Studenti FIT jsou nedílnou součástí týmu AVC (nejen v osobě jejího předsedy), a pro své spolužáky zajišťují mimo jiné natáčení přednášek FIT včetně následného zpracování videí.

 

První magisterský absolvent FIT

Dne 7. února 2012 úspěšně složil obhajobu náš první diplomant Jan Baier, a to s nejlepším možným výsledkem - prospěl s vyznamenáním. Naše fakulta má tedy svého prvního absolventa magisterského studijního programu.
Vůbec prvním úspěšným absolventem FIT se stal v roce 2010 student doktorského studijního programu Jan Vraný, který absolvoval taktéž s vyznamenáním.
Oběma našim Janům hrdě gratulujeme a těšíme se také na naše první absolventy bakalářského studijního programu!

 

Programátorům platy stouply

Mzdy specialistů, tedy manažerů a odborníků například v administrativě, logistice, obchodu či u specifických technických pozic, loni rostly. Nejvíce si polepšili odborníci v oblasti IT, kterých je na českém trhu velký nedostatek. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2010-2011, který představila personální agentura Robert Half, více.

 

První ročník "prestižního" volejbalového turnaje

Dne 6.2.2012 se konal první ročník "prestižního" volejbalového turnaje, kterého se účastnila Katedra počítačové grafiky a interakce (KPGI FEL), Katedra počítačů (KP FEL) a Fakulta informačních technologií.

Tým FIT ve složení K. Klouda, T. Kalvoda, J. Hanousková, M. Kačer, M. Půlpitel a J. Borecký se po velmi dramatickém zápase s KP FEL (24:26 a 25:23) dělí o první místo.

 

 

 

 

Nejžádanějšími absolventy jsou ti z oblasti IT

clanek metro

Z článku deníku Metro ze dne 27.5.2011 vyplývá, že až třetina pracovních nabídek pro čerstvé absolventy je z oblasti IT. FIT ČVUT nabízí špičkové vzdělání, možnost získání praxe už během studia a mezinárodní rozhled díky partnerským univerzitám po celém světě.

 

 


ČVUT opět uspělo v britském žebříčku nejlepších univerzit světa

top universities

V prestižním žebříčku The QS pro rok 2011 dosahlo ČVUT v kategorii Engineering&IT opět dobrého výsledku a je na 155. místě. Druhá nejlepší univerzita v ČR v této kategorii je UK na 325. místě. Skutečnost, že ČVUT předstihlo řadu výborných univerzit ze západní Evropy, Skandinávie nebo Japonska jasně dokládá výjimečnost naší nejstarší techniky. V celkovém pořadí si však všechny české univerzity pohoršily a nejlepší je UK na 276. místě.

Shromáždění akademické obce ČVUT k reformě vysokých škol

AS ČVUT svolává shromáždění akademické obce ČVUT k reformě vysokých škol, které se bude konat ve čtvrtek 2. 2. 2012 v 15:00 hodin v posluchárně 256 na Fakultě strojní, Technická ulice č. 4, Praha 6 – Dejvice, více.

Zeptejte se děkana

 

Pavel TvrdíkAkce Zeptejte se děkana je pravidelné setkání studentů s děkanem Fakulty informačních technologií prof. Ing. Pavlem Tvrdíkem, CSc. a členy vedení fakulty, které se koná 2x za semestr. Hlavními tématy již druhého setkání se studenty v tomto semestru, které se koná ve středu 7. 12. 2011 v 18.00-20.00 hodin v posluchárně T9:349 v prostorách Nové budovy ČVUT, budou informace o vyhodnocení výsledků ankety za LS2011 ze strany fakulty, diskuze o dosavadním průběhu tohoto zimního semestru a o všem ostatním, co trápí, těší, inspiruje, znepokojuje, či prostě pouze zajímá naše studenty v tomto semestru.

 

 

Zeptejte se děkana I. část: Začátek semestru

 "Zeptejte se děkana" je pravidelné setkání studentů s děkanem Fakulty informačních technologií prof. Ing. Pavlem Tvrdíkem, CSc. a členy vedení fakulty, které se koná začátkem semestru. Je to příležitost pro Vás, dozvědět se více o Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze a současně poskytnout děkanovi fakulty cennou zpětnou vazbu týkající se studia po začátku semestru a činnosti fakulty z hlediska studentů.
Děkan Pavel Tvrdík a jeho spolupracovníci budou připraveni dne 12. října 2011 na Vaše dotazy. Akce se koná v posluchárně T9:105 (300) v Nové budově ČVUT v Praze od 18:30 -20:00 hodin, více
logo_FB

Budoucí podoba IT průmyslu v době cloud computing

„Budoucí podoba IT průmyslu v době cloud computing‟ se koná v rámci cyklu Informatických večerů Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze ve středu 5. října 2011 od 18:00 hodin v rohové posluchárně (T9:349) ve 3. patře nové budovy ČVUT v Praze, Thákurova 9, Praha 6. Přednášejícím je Jiří Donát, Ph.D., který působí na katedře softwarového inženýrství FIT ČVUT v Praze. Přednáška nevyžaduje žádné specifické znalosti. Výhodou je ale zájem o obor IT a chuť přemýšlet o vývoji tohoto oboru v širších souvislostech.

 

Akademické mistrovství ČR ve veslování

zlato

V sobotu 14.5.2011 se konalo v Praze na Vltavě Akademické mistrovství ČR ve veslování na 1000m dráze. Kompletní sbírku medailí získali dva zástupci Fakulty informačních technologií Jiří Vaněk a Petr Podhorský a to za 1.místo na dvojce bez kormidelníka, 2.místo na osmiveslici a 3.místo na dvojskifu. Blahopřejeme!

Cloud Computing

cloud www.web4men.eu/

Fenomén Cloud Computing proniká už i do České republiky. Pronajímání výpočetního výkonu a diskového prostoru může hlavně začínajícím malým a středně velkým firmám ušetřit nemalé finanční prostředky. Více v reportáži Ekonomiky+ České televize i s děkanem Fakulty informačních technologií prof. Tvrdíkem.

 

Oslava 2. výročí založení FIT

Fakulta informačních technologií pořádá 30. června 2011 neformální, přátelské setkání u příležitosti druhého výročí založení fakulty. Přijďte s námi posedět a popovídat si o tom, co přinesl uplynulý rok. Více informací naleznete zde.

Všechny srdečně zve děkan FIT prof. Pavel Tvrdík.

prodekani

Výběrové řízení na obsazení míst odborných asistentů/docentů

  • 3 místa OA/docent v oboru matematika
  • 2 místa OA/docent v oboru Informatika se zaměřením na programování a webové technologie
  • 1 místa OA/docent v oboru Informatika se zaměřením na počítačové sítě

více informaci

 

CryptoFest 2011

enigma

Fakulta informačních technologií vás zve jako spoluorganizátor na konferenci CryptoFest 2011. Konference se koná v sobotu 11. 6. 2011 od 9.00 hodin ve Školícím centru Silicon Hill v areálu Strahovských kolejí ČVUT, více.

Letní studium na NATIONAL CHUNG HSING UNIVERSITY

logo NCHU

V rámci spolupráce s Taiwanskou univerzitou NATIONAL CHUNG HSING UNIVERSITY jsme dostali nabídku na letní pobyt 2 studentů ČVUT. Podrobnější informace poskytne studijní oddělení FIT nebo paní Lucie Bílová, +420 224 353 467, bilova@vc.cvut.cz, více.

Installfest 2011

tux

Milujete Linux? Pak by vás mohlo zajímat, že Fakulta informačních technologií se stala v letošním roce spoluorganizátorem víkendového semináře Installfest 2011 s ústředním tématem „Linux kolem nás“, který se konal ve dnech 5. – 6. března 2011 ve Školícím centru Silicon Hill v areálu Strahovských kolejí ČVUT. Letos proběhl již šestý ročník a ten loňský získal v kategorii hlasování veřejnosti první místo v anketě CZECH OPEN SOURCE. Co všechno 200 účastníků na 17 přednáškách a 6 workshopech čekalo, se můžete dozvědět zde a možná budete v příštím roce jedním z těch, kteří budou sledovat live streamy přímo na webu. A pokud raději přijdete osobně, můžete v rámci Installfestu v OpenAréně změřit svoje síly ve 3D hrách.

prednaska_kubatova

Prezident Klaus na přednášce FIT

Při příležitosti slavnostního otevření Nové budovy ČVUT v úterý 22. února 2011 navštívil prezident republiky prof. V. Klaus, doprovázený představiteli MŠMT, Prahy a rektorem přednášku doc. Kubátové v předmětu Struktury a architektury počítačů v 1. ročníku bakalářského studijního programu Informatika. V nové budově ČVUT, která byla předána do užívaní Fakultě architektury začátkem tohoto letního semestru, FIT sdílí s FA moderní posluchárny pro 300, 180, 100 a 80 posluchačů, má zde seminární a počítačové učebny a od května 2011 se sem bude stěhovat i děkanát FIT.

3D tisk zajímáte, nebo si chcete pořídit 3D tiskárnu, určitě se zaregistrujte a nenechte si akci ujít. Registrace a více informací najdete na oficiálních stránkách akce  Poslední změna: 28.3.2015, 12:05